Бухгалтерський портал

Безуглий: Земельна реформа дасть сільським громадам живі кошти на інфраструктуру

There are no translations available.

Після збільшення нормативної грошової оцінки землі сільськогосподарського призначення та інвентаризації земель державної та комунальної власності, які відбудуться в рамках земельної реформи, сільські та селищні ради отримають додаткові живі кошти у вигляді податків та орендної плати. Про це сьогодні під час брифінгу повідомив перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Микола Безуглий, передає прес-служба Мінагрополітики.

За словами Безуглого, одним з кроків по реалізації земельної реформи стане збільшення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення приблизно на 70% - до 19,5 тис. грн за гектар. В результаті плата за оренду таких земель збільшиться в середньому до 600-700 грн за гектар на рік. Таким чином, якщо розмір середнього паю в Україні дорівнює 4 гектарам, кожен селянин буде отримувати щорічно принаймні 2,5 тис. грн в якості орендної плати.

"Звідси і прибутковий податок, який сплачується з усієї орендної плати, також буде великим для відповідної сільської громади", - зазначив заступник міністра.

Також, за словами Безуглого, існує доручення Президента України перераховувати до бюджету місцевих сільських і селищних рад кошти в розмірі 1% від нормативної вартості землі. Це ще близько 200 грн. за кожен гектар сільській землі.

Крім того, місцеві громади отримають нове джерело доходів у вигляді плати за оренду земель, які раніше не використовувалися або використовувалися без достатніх правових підстав. За даними Мінагрополітики, на сьогодні близько 1,8 млн га становлять землі невитребуваних  паїв, ще 1,4 млн га - землі нічийної спадщини. Після інвентаризації земель державної та комунальної власності, яка буде проведена в рамках земельної реформи, сільські та селищні ради зможуть здавати ці землі в оренду. "Тобто ми маємо щонайменше 3 млн га земель, які відразу після завершення земельної реформи надійдуть у розпорядження місцевих громад. 600 грн. орендної плати з 3 млн грн - це 1,8 млрд грн., які додатково надійдуть у вигляді орендної плати безпосередньо до бюджетів сіл і селищ ", - зазначив Безуглий. Ці гроші можуть бути спрямовані на вирішення соціальних питань сільської місцевості та розвиток інфраструктури сіл.

Нагадаємо, раніше, Президент України Віктор Янукович зазначив, що з 2012 р. в Україні запрацює ринок землі.

На переконання глави держави, сьогодні земельна реформа в Україні "придбала незворотні обертів". "Сьогодні фактично підготовлена вся законодавча база, яка дозволить у цьому році завершити роботу по земельній реформі. І вже з початку 2012 року в Україну буде ринок землі", - зазначив Президент.

Глава держави переконаний, що земля є тим ресурсом, який також працюватиме на залучення інвестицій. "Це той ресурс, який дозволить нам розвивати інфраструктуру села", - зазначив Президент.

Нагадаємо, що 15 червня Янукович зазначив, що на продаж землі іноземцям буде введений тимчасовий мораторій.
За словами Президента, після проведення земельної реформи з часом при бажанні буде можливість під певні умови продати землю. "Але тільки в межах країни, так як на продаж землі за межі країни на певний час буде накладено мораторій", - сказав Янукович.

Він додав, що земельна реформа, в першу чергу, буде спрямована не на те, щоб землю продавати, а на те, щоб зробити землю товаром. "І цей товар буде підставою і гарантією для надання кредитів, і ми вважаємо цей ресурс, який буде задіяний в країні, він додасть приблизну ціну близько 450 млрд грн", - сказав Президент.

Раніше виступаючи у Верховній Раді України зі щорічним посланням про внутрішній і зовнішній політиці України Президент заявив, що мораторій на продаж с/г земель гальмує розвиток вітчизняного сільського господарства і не дозволяє створити ефективні с/г підприємства на основі концентрації земельної власності. На думку Президента, заходи з впровадження цивілізованого сільськогосподарського ринку землі потрібно починати першочергово і невідкладно.

Нагадаємо, спочатку березня 2011 ВР відхилила законопроект, яким пропонувалося продовжити термін мораторію на внесення права на земельну частку (пай) до статутних фондів господарських товариств і продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення до 1 січня 2015.

У той же час, 9 квітня міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк заявляв що уряд України готовий взяти відповідальність за доведення до логічного завершення земельної реформи.

Раніше, 21 березня 2011 р., Янукович заявив, що в Україну до кінця першого півріччя повинні бути прийняті законопроекти "Про ринок землі" та "Про Державний земельний кадастр".

На даний момент в Україні зареєстровано близько 6,5 млн власників земельних паїв. Нагадаємо, 19 січня 2010 р. ВР прийняла закон, яким продовжила мораторій на продаж земель с/г призначення до 1 січня 2012